Physis - digitális evolúció

 

Nagy Attila

Debreceni Egyetem III.PTM-V.filozófia

Elválás

A gépek tényleg nem tudnak gondolkodni - talán így lehetne összefoglalni a kognitív tudomány mai hozzáállását a számítógépekhez. Nyíltan ez így természetesen nem fogalmazódik meg, hiszen a kérdés továbbra is nyitott a mesterséges intelligenciát illetõen, észrevehetõ azonban a hangsúlyeltolódás az emberi és újabban az állati mentalitás tanulmányozása felé. Túl nagy a távolság a gép és az ember között, s ráadásul a gépek butaságának tapasztalhatósága (instabil mûködésû béta-verziós programok, lefagyó operációs rendszerek) általánossá vált. Okokat lehetne még sorolni, de nyilvánvalóan egyfajta kettéválás történt. Az elme oldalán maradók valódi elméket tanulmányoznak, a géppel kutatók pedig visszaléptek egy nagyot az alapok, az élet felé . A cél nem az intelligens viselkedés leprogramozása, hanem életjelenségek létrehozása a számítógépben.

Mesterséges élet, kifulladásig

Látszólag a mesterséges élet létrehozása lényegesen egyszerûbb feladat mint a mesterséges intelligenciáé. Az élet könnyebben megragadható fogalom, legalábbis annak tûnt. Alig több mint egy évtizednyi lelkes munka után a kutatás lendülete a mesterséges élet diszciplínáján belül is kifulladni látszik. Eredmények vannak, de inkább csak kiemelkedõ egyedi teljesítmények gyûjteménye, és nem általánosan kidolgozott elméleti keretbe illeszkedõ, jól megalapozott kutatási eredmények sora. Röviden fogalmazva sok munka van még hátra. Jelen tanulmány és a hozzá kapcsolódó egész vállalkozás állítja, hogy a mesterséges élet megfelelõ kutatási irány, s minden funkcionalista elõfeltevésével együtt is a munka elõrehaladtával a kognitív tudomány megfelelõ alapjául szolgálhat majd.

Physis - digitális evolúció

A fejlesztés konkrét célja a gépi kódú programok evolúciójának tanulmányozásához nagy teljesítményû, sokoldalú rendszert fejleszteni. A fejlesztés szempontjai a következõk:

· A már meglévõ programok (Tierra, Avida, Psoup stb.) integrálása két okból:

 

1. a kísérletek ezáltal más körülmények között (más implementációban) megismételhetõvé válnak

2. a különbözõ rendszerek eredményei az azonos mérési módszerek révén közvetlenül összemérhetõvé válnak

 

· a rendszer rugalmasan bõvíthetõ legyen (akár önátíró processzorarchitektúrák is konstruálhatók)

· a rendszertervezésbe és kódolásba professzionális programozók bevonása

A programrendszer tervezése 1999. õszén indult, jelenleg már létezik egy kísérletek futtatására alkalmas változat, amely szabadon letölthetõ a dokumentációval és forrással együtt.

A projekt honlapja

http://physis.sourceforge.net